Predstavjen na IFA sajmu u Berlinu Sony Xperia XZ novi je flagship telefon poznatog Japanskog brenda dizajniran da stane na crtu najmoćnijim telefonima današnjice. Kao što se na osnovu njegovog imena i da pretpostaviti novi fagship iz Sonyja predstavlja pravog naslednika prošlogodišnjeg Z5 modela. I zaista dva telefona imaju mnogo toga zajedničkog.
Za početak izgledom dosta podsećaju jedan na drugog. Zatim tu je i ekran iste veličine i rezolucije kao i 3GB RAM-a, koji možda ipak više priliče prošlogodišnjem modelu. Naravno novo vreme donosi i promene te je tako Sony u svoj Xperia XZ ugradio i nekoliko novih opcija kako bi privukao bogatu klijentelu spremnu da izdvojii oko 700 evra za novi telefon. Koji su sve aduti novog Sony flagshipa kojim teži da se izdvoji od konkurencije pogledajte u našem mini testu.
KAKO IZGLEDA
Sony Xperia XZ izgledom dosta podseća na prošlogodišnji Z5 sa par izmena koji ga čine elegantnjim od svog prethodnika. Zaobljene bočne ivice čine ovaj telefon lakšim za držanje i čine da telefon izleda manje kockast. Okvir telefona je presvučen plastikom po uzoru na XA seriju dok je staklo ekrana sada zaobljeno kao i stražnja aluminijska površina. Iako na prvi pogled deluje pomalo glomazno i pomalo kockasto ovako dizajniran Sony Xpearia XZ prilično je konpaktan i čini neprekidnu celinu. Na desnoj strani imamo okruglo aluminijumsko Power dugme koje u isto vreme služi i kao čitač otiska prsta kao i dugmad za podešavanje jačine zvuka a pored njih se nalazi i posebno dugme uz pomoć koga možete uključiti kameru. Što se fizičkih tastera tiče njihov raspored je tipičan za Sony te svi vi koji već imate iskustva u korišćenju uređaja Japanskog proizvođača nećete imati problema da se naviknete na Xperia XZ.
Ulaz za SIM i microSD karticu nalazi se na levoj strani dok donji deo telefona poseduje ulaz za USB-C konektor kao i mikrofon. Moramo primetit da sa svojim novim flagshipom Sony nije bio toliko “hrabar” kao Apple pa je ipak zadržao ulaz za slušalice od 3.5 mm. Sony Xperia XZ dolazi sa IP68 certifikatom koji garantuje vodootpornost pri držanju u slatkoj vodi na 1.5 metara, do pola sata. Znači ništa od ronjenja u moru sa Sony Xpria XZ telefonom ali vam zato sigurno neće crći ako prospete piće na njega, što je mnogo bitnije i verovatnije da će se desiti. Nije da sumnjamo u vaše ronilačke veštine. Sve u svemu Sony Xperia XZ nije nas razočarao jer ostavlja dobar osećaj u ruci, kvalitet izrade izvrstan kao i izbor materijala. Možda se nekome ne sviđa kockasti izgled ovog uređaja ali to je već pitanje ukusa. Sigurno će biti onih koji će izabrati izduženiji telefon umesto ovoga ali će zato biti i onih kojima će ovaj izgled baš prijati.
Sony Xperia XZ je kompaktan i pruža premijum osećaj pri korišćenju
KAKO RADI
Ekran
U ekran se bogami ulagalo te tako Sony Xperia XZ dolazi sa Triluminos tehnologijom za širi spektar boja, te X-Reality procesorom slike. Primena ovih tehnologija na 5.2″ FullHD IPSe ekranu rezultira vrlo visokom jasnoćom pri bilo kojem uglu gledanja. Uz to boje zaista deluju živo te je gledanje video klipova ali i igranje igrica zasnovanih na slaganju boja (jel neko rekao Candy Crush?) pravo uživanje. A ako vam se iz nekog razloga baš i ne sviđa ovakav raspored boja možete ga i manuelno podesiti na R,G, B skali. I kontrast je odličan, možda i najbolji od svih LCD ekrana. Iako je rezolucija od 1,920×1,080-piksela nešto niža nego što smo navikli pri testiranju telefona ove klase, teško da ćete primetiti razliku pri svakodnevnom korišćenju. Ukoliko planirate da koristite VR naočari niska rezolucija će možda i predstavljati problem ali za sve ostalo IPS ekran sa Full HD rezolucijom je i više nego dovoljan.
Uz iPhone 7 seriju, možda i najbolji IPS ekran na tržištu.
Hardver
U vreme kada je XZ serija lansirana Qualcomm Snapdragon 820 je bio najboljii i najbrži čipset na tržištu (kasnije je tu titulu preuzeo Snapdragon 821). Najjači čipset tada uparen je sa Adreno 530, najbržim grafičkim aceleratorom za mobilne telefone te možete biti sigurni da će Sony Xperia XZ moći bez problema da pokrene šta god bacite na njega. Spremate se za filmski maraton? Želite da odigrate najnoviju grafički zahtevnu igricu ili da otvorite mali milion aplikacija odjednom? Nema problema. Sony Xperia XZ obavlja sve zadatke brzo i glatko bez zastoja i štucanja. Takođe gledanje filmova i i igranje igrica je izuzetno jer igre rade glatko a Sony Xperia XZ IPS ekran pruža maksimalnom kvalitetom prikaza. Snažan čipset i vrlo kvalitetan ekran kao i stereo zvučnici čine igranje igrica na Sony Xperia XZ pravim užitkom.
Snažan procesor i odličan ekran čine Sony Xperia XZ odličnim telefonim za igranje igrica
Baterija
Baterija od 2900 mAh se muči da održi telefon u životu. Ukoliko malo pripazite možda uspete da izvučete jedan dan korišćenja ali će vam se često dešavati da potržite punjač i pre kraja dana. Pošto znamo koliko je ovo frustrirajuće savetujemo vam da manuelno smanjite osvetljenost ekrana pošto je ekran najveći “trošadžija”, a igranje igrica i gledanje videa ostavite za ono doba dana kada ste kod kuće i u blizini utičnice. Manje od dana autonomije zna da bude iritanto i krajnje je neuobičajno za ovu klasu telefona gde konkurentski modeli znaju da potraju i više od 16 sati bez punjača. S obzirom na sumu novca koju morate da izdvojite za ovaj telefon red bi bio da bar preživi dan pri normalom korišćenju u bez raznorazni saveta i trikova.
Sa baterijom ćete izgurati ceo dan… ako prištedite
Zvučnici
Dobar zvuk takođe je adut ovog uređaja jer na Sony Xperia XZ imamo dva moćna zvučnika na prednjoj strani koji su upereni prema vama što znači da je malo verovatno da ćete ih poklopiti rukama i utišati ga. Dobar zvuk čini ovaj telefon idelanim za popodnevno opuštanje uz muziku, gledanje filmova ali i za handsfree razgovore.
Kamere
Sony Xperia XZ stiže sa glavna kamerom od 23 MP i s velikim Sony IMX300 1/2.3″ senzorom koji je ujedno i najveći mogući za smartphone. Kako bi se pobrinuo da telefon ne štrči iz kušićta Sony se odrekao OIS stabilizacije slike i pokušao da ovaj problem reši “triple sensor” tehnologijom, koja omogćava bolju eletronsku stabilizaciju slike uz pomoć objedinjenog laserskog AF, PDAF i novog RGBC-IR senzora. Tu je i hibridni autofokus, isti kao kod Sony fotoaparata, koji zadržava subjekat u fokusu tako što predviđa njegovo kretanje. Pri dnevnom svetlu kamera ima dobar kontrast i prikaz boja, kao i dobru oštrinu. Pri mračnijim uslovima ima dosta više šuma i manje vidljivosti detalja. Zbog agresivnog postprocesuiranja a u želji da umanji šum Sony Xperia XA povremeno zamrlja detalje pa čak i cele delove fotografije.
Selfi kamera od 13-megapiksela podržava snimanje širokih uglova koje vam omogućava da strpate više prijatelja u jednu fotografiju bez potrebe da se hvatate za sada već prevaziđeni selfie stik. Slike su sjajne prilično oštre a čak nema ni mnogo buke u mračnim uslovima.
Fotografije nisu loše ali šum i nedostatak OIS kvari utisak
Zadnja kamera podržava i mogućnost 4K snimanja što čini Sony Xperia XZ jednim ovogodišnjim Sony telefonom koji može da snima 4K video. Postoje 1080p/60fps i 1080p/30fps opcije za snimanje. Nažalost samo druga podržava 5 osnu stabilizaciju slike te ćete definitivno primetiti razliku između dva moda prilikom slikanja objekata u pokretu. Stabilizaciju na stranu video snimci su i više nego dobri jer prižaju odličnu oštrinu i veliku vidljivost detalja pri dobroj osvetljenosti. Nažalost teško čete razlučiti detalje u senci a i boje znaju da deluju pomalo isprano.
Softver
Sony Xperia XZ dolazi sa Android 6.01 Marshmallow sistemom kao i Xperia UX interfejsom koji zapravo minimalno modifikuje originalni Android.Svi korisnici Android sistema neće imati nikakvih problema da se snađu u Sonyjevom interfesu, što je dobra vest. A gde je dobra tu je i loša vest te vas tako moramo obavestiti da kao i mnogi drugi Andorid telefoni današnjice i Xperia XZ takođe dolazi sa gomilom preistaliranih aplikacija koje ćete retko kad koristiti. Pored Sony-jeve prepoznatiljive PlayStation aplikacije koja vam omogućava upravljanje PC računarom kao i bežično igranje PS4 igre na XZ tu su i Xperia Lounge aplikacije čitač vesti pod nazivom What’s New, Movie Creator i još mnogo Sony aplikacija koje na žalost ne možete deinstalirati. Drugim rečima iako ih možete skloniti daleko od očiju i dalje će zauzimati prostora u telefonu. Potpuno nepotrebno i frustrirajuće.
Marshmallow sa gomilom nepotrebnih aplikacija
SVE U SVEMU
Sony Xperia XZ je kvalitetno napravljen, vodootporan flagship telefon zasnovan na prošlogodišnjoj Z5 seriji. Zahvaljlujući Snapdragon 820 procesoru Xperia XZ radi brzo i fluidno a treba pohvaliti i ekran koji je među boljima među telefonima sa IPS ekranima. S druge strane kamere su mogle biti i bolje. Oseća se nedostatak OIS stabilizacije uprkos naporima Soniyja da elektronsku stabilizaciju učini što boljom. Sony bi mogao da sledeći put još malo porazmisli o prioritetima jer bi mnogi rado istrpeli blago izbočen objektiv kamere ako bi nam to donelo mogućnost bolje stabilizacije fotografija. Uz to zbog slabog kapaciteta baterije češće ćete koristiti punjač telefona nego sam telefon. Da ne bude zabune Sony Xperia XA je jedan je od boljih telefona koji je Sony napravio u poslednje vreme. Međutim konkurencija je već daleko odmakla te će Sony morati još malo da unapredi svoje uređaje kao bi stali rame uz rame sa flagship telefonim iz Samsunga, LG i od nedavno Googla.