S obzirom na to da se ove godine i Srbija priključila državama regiona koje su uvele 4G LTE signal, ostavljeno nam je dosta prostora da se upoznamo sa tehnologijom četvrte generacije prenosa mobilnih podataka koja obećava još veće i stabilnije brzine. Danas sva tri mobilna operatera podržavaju 4G, a kako su prvi uveli LTE, iz kompanije Vip mobile najavljuju širenje na čitavu Srbiju sa namerom da se pristup širokopojasnom Internetu decentralizuje, a stabilna konekcija omogući još većem broju korisnika.
Nakon blagog zaostatka za zemljama regiona i Evrope, korisnici mobilne telefonije u Srbiji ove godine konačno su dočekali 4G tehnologiju koju već uveliko mogu da koriste kod sva tri mobilna operatera. Prenos podataka četvrte generacije u startu omogućava veoma brzu komunikacijuizmeđu uređaja i bazne stanice – čak do 150 Mbps, čineći konzumiranje i kreiranje sadržaja još lakšim, ali i otvarajući nove mogućnosti za ruralne delove Srbije koji prethodno nisu imali pristup broadbandu.
Vip je na javnom nadmetanju koje je organizovao RATEL, kupio spektar iz frekvencijskog opsega od 800 MHz kojim ovaj operater nastoji da dodatno unapredi svoju telekomunikacionu infrastrukturu. Pouzdaniji i jači signal znači manje baznih stanica potrebnih za pokrivanje određenog područja, ali i veća pokrivenost kojom se mogu zahvatiti najudaljenija mesta, kao i one “mrtve zone” unutar zgrada u urbanim sredinama.
Širenje digitalne dividende važno za razvoj ekonomije
Kada je reč o novoj frekvenciji, Vip je za navedeni iznos preuzeo dva bloka širine od po 5 MHz u opsegu od 800 MHz. Time je ova kompanija obezbedila adekvatan opseg radio-frekvencije koja omogućava još brže uvođenje i širenje mobilnog 4G signala u urbanim i ruralnim područjima širom Srbije.
Dejan Turk, CEO Vipa izjavio je da je kupovinom spektra iz opsega digitalne dividende ovaj operater obezbedio važan resurs za uvođenje kvalitetne komunikacije i brzog mobilnog Interneta znatno većem broju korisnika – uključujući i ona manje razvijena područja.
Zašto 800 MHz?
Ukoliko ste se do sada zapitali zbog čega je kupovina navedene frekvencije toliko bitna, odgovor leži u tehničkim karakteristikama – spektar u opsegu od 800 MHz efikasniji je za pokrivanje velikih delova teritorije i unutrašnjosti objekata. Primera radi, 4G LTE bazna stanica koja koristi frekvencijski spektar u ovom opsegu ima oko dva i po puta veću pokrivenost nego ona na frekvenciji od 1.800 MHz. Matematika je prilično jednostavna.
Sa druge strane, možda i najveća prednost signala od 800 MHz jeste njegova upotrebljivost u manjim, slabo razvijenim i ruralnim delovima zemlje – manje baznih stanica, a veća pokrivenost kvalitetnim signalom. Iz Vipa kažu da bi već do kraja tekuće godine 4G LTE signalom trebalo da bude pokriveno oko 24% ukupnog stanovništva Srbije, kao i 43% stanovnika u urbanim sredinama.
‘Podižemo digitalnu kulturu na viši nivo’
Svesni činjenice da su veliki gradovi nekoliko koraka ispred u odnosnu na manja mesta i naselja, digitalni servisi i usluge koje danas uzimamo zdravo za gotovo, nažalost, nisu uvek dostupni stanovnicima u ruralnim predelima.
To bi se uz 4G trebalo promeniti, a pogotovo uz puštanje u rad spektra od 800 MHz, navode iz Vipa i ističu da bi korisnici uz adekvatne telefone ili tablete opremljene LTE antenama mogli nesmetano da konzumiraju i kreiraju sadržaj putem brzog, širokopojasnog Interneta, otvarajući nove mogućnosti za edukaciju, ali i rad putem Interneta – što do sada nije bio slučaj.
Tako stanovnici mogu očekivati brzine od 30 do 70 Mbps, čineći da se digitalna kultura građana podigne na jedan viši nivo, ali i sam standard života u različitim krajevima Srbije.
Bitno je napomenuti da pored spektra od 800 MHz postoje i oni od 1.800, 2.100 i 2.600 MHz koje Vip u ovom trenutku koristi. Naime, očekuje se da bi se upravo frekventni kanal najnižeg opsegau budućnosti mogao kombinovati sa drugim kanalima – pružajući uređajima još kvalitetniji i pouzdaniji signal uz primenu takozvane “LTE Advanced” tehnologije.
4G i uz glavne putne pravce
I dok građani Beograda i Pančeva već duže vreme mogu da surfuju 4G brzinama na svojim pametnim telefonima i tabletima, druga polovina godine označena je kao početak sledeće faze širenja LTE signala. Tehnologija četvrte generacije već je puštena u rad u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, pri čemu iz Vipa napominju da LTE do kraja godine stiže i u Suboticu, Čačak, Leskovac, i Zrenjanin.
Da se brzine širokopojasnog Interneta u gradovima širom Srbije ne razlikuju previše od onih u prestonici i sami smo se uverili. Testirajući signal, download brzine kretale su se u opsegu od 30 do 80 Mbps, te oko 20 do 30 Mbps za upload – više nego dovoljno za brzo učitavanje zahtevnih sadržaja kao što su HD snimci na YouTube-u, ali i otvaranje Internet stranica bogatih vizuelnim sadržajem.
Uvođenje signala na frekvenciji od 800 MHz planirano je za početak 2016. godine, kada će Vip postepeno širiti 4G pokrivanje od većih mesta ka manjim, ali i uz ključne putne pravce (auto-put, Ibarska magistrala, i slično). Upravo na ovaj način kvalitetnim Internet signalom povezaće se najudaljenije i najmanje razvijene oblasti u Srbiji, pružajući lokalnom stanovništvu stabilnu infrastrukturu za 21. vek, ali i priliku da i sami iskuse delić digitalne revolucije koja postaje sve važniji činilac naše svakodnevnice.
Izvor: Netokracija