Šta to razdvaja premijum telefone od onih običnih? U većini slučajeva danas je to samo cena. Poslednji telefon za ‘svačiji džep’ stiže nam iz francuskog Alcatela pod nazivom IDOL 4 koji korisnicima obećava mnogo toga za relativno malo novca, a koji u prvi plan ističe upravo VR mogućnosti koje ovaj uređaj pruža. Kako to sve izgleda i da li je virtuelna realnost konačno postala dostupna svima, odlučili smo da se i sami uverimo.
Prethodne nedelje u našu redakciju stigla su dva uređaja, besprekorno zapakovana u kutije na čijoj se prednjoj strani nalazi fotografija VR naočara. Pomislivši da je kurir zaboravio telefone, trebalo nam je par trenutaka pre nego što smo shvatili da novi Alcatel IDOL 4 i njegov stariji brat 4S dolaze standardno u paketu sa VR naočarama – i sve to za nekih 400 evra koliko se kreće početna cena ovog uređaja. Super, pomislili smo, biće ovo zabavna nedelja! ?
Otvorivši obe kutije dočekali su nas uređaji i njihova kompletna propratna oprema, od punjača, slušalica, uputstva i VR naočara. Alcatel ovoga puta nije štedeo pri izradi, a to se najbolje vidi prvi put kada uzmete telefon u ruke. Staklo, fino brušeni metal i ekran od ivice do ivice stavljaju novi IDOL rame uz rame sa konkurencijom iz Južne Koreje i Kine. Kako su se prvi utisci slegli, mi nismo gubili vreme i odmah smo testirali neke od najupečatljivijih karakteristika koje oba uređaja sa ponosom ističu.
Staklo i metal za savršen recept
Vratimo se par koraka unatrag. Francuski proizvođač mobilnih telefona nije se među prvima priključio eri pametnih telefona, ali u 2016. godini on itekako ima šta da kaže. Kvalitetno crno kućište i korišćenje finih materijala govori nam da su menadžeri i dizajneri vodili računa o tome kakav uređaj kreiraju, dok čitav telefon odiše atraktivnim izgledom i važi za jedan od lakših u toj kategoriji. Pored crne i srebrne boje koja krasi ivice telefona, tu su još i zlatna i roze-zlatna.
IDOL 4 tako dolazi sa veličinom ekrana od 5,2 inča (Full HD rezolucija od 1920×1080 piksela) koji je baziran na IPS tehnologiji, dok model sa oznakom 4S može da se pohvali AMOLED ekranom veličine 5,5 inča (QHD rezolucija od 1440×2560 piksela), nastojeći da zadovolji potrebe onih korisnika koji ponosno uživaju u kreiranju i konzumiranju sadržaja na nešto većoj površini. Razlika u kvalitetu i oštrini slike teško je primetna tokom svakodnevnog korišćenja, a oba uređaja dobro su se pokazala i na dnevnoj svetlosti u izuzetno sunčanim uslovima.
Kao jednu od upečatljivijih karakteristika Alcatel je istakao i stereo zvučnike locirane iznad i ispod ekrana, ukupne snage 7,2W. Zahvaljujući Wave tehnologiji koja je realizovana u saradnji sa JBL-om, a na muzici koju smo i sami testirali, stiče se utisak bogatijeg zvuka koji je u ovom slučaju usmeren ka korisniku i čini konzumiranje audio i video sadržaja znatno prijatnijim. Da francuski proizvođač nije mislio isključivo na interne komponente koje pokreću novu generaciju IDOL serije, uverili smo se i zahvaljujući novom BOOM KEY (fizičkom) dugmetu koje u zavisnosti od načina korišćenja nudi opcije brzog fotografisanja i deljenja upravo zabeleženog sadržaja – čak i kada je telefon u potpunosti zaključan.
Virtuelno konačno postaje realno
Pametni telefoni u 2016. godini više nisu stvar prestiža. Iako je industrija zadržala premijum segment kojim danas dominiraju Samsung i Apple, zahvaljujući sve većoj konkurenciji koju danas imamo, postoji čitav niz uređaja koji po performansama i dizajnu apsolutno ne zaostaju za onima pri vrhu tabele. Slično je i sa novim IDOL 4 modelom koji će vas u početnoj verziji izaćioko 400 evra sa VR naočarama, no čemu ovaj dodatak i šta to prosečan korisnik može sa njim?
Ne možemo, a da ne kažemo da je Alcatel ovoga puta zaista otišao korak dalje, nastojeći da ponudi nešto karakteristično za mnogo skuplje uređaje – po znatno nižoj ceni. Po svojim karakteristikama Alcatelov VR najviše podseća na Samsung Gear VR, budući da su uređaji ti koji pokreću animacije. Za razliku od Oculusa i HTC Vive-a koji nude naprednije iskustvo, IDOL 4 i njegov VR odlični su za upoznavanje sa svetom virtuelne realnosti i za neke prve korake koje obećava ova tehnologija.
Pre nego što se uređaj ubaci u VR naočare, na telefonu je neophodno pokrenuti VR launcher i pratiti korake izlistane na ekranu. Par poteza kasnije i doslovno pred vama prikazan je različit sadržaj poput videa, fotografija i igara. Kako je dostupnost sadržaja ujedno i najveći problem sa kojim se virtuelna realnost suočava, Alcatel je pokrenuo i novu prodavnicu kojoj se pristupa kroz zvaničnu aplikaciju, a putem koje je moguće kupiti ili besplatno preuzeti različite videe i igrekoje će upotpuniti vaše prvo VR iskustvo. Imajte na umu da će se sama prodavnica tj. platforma vremenom razvijati, pri čemu iz Alcatela kažu kako su otvoreni da sarađuju sa što većim brojem kreatora.
Sve te napredne funkcije zahtevaju realtivno dosta radne snage, a kako bi novi IDOL obavljao zadatke nesmetano postarao se osmojezgarni procesor Snapdragon 617 koji se nalazi učetvorci kao i Snapdragon 652 koji pokreće 4S , dok oba telefona imaju i 3GB RAM memorije – sasvim dovoljno da se uređaj izbori i sa najzahtevnijim aplikacijiama u multitasking režimu rada, pa čak i kada aplikacije rade u pozadini i nisu aktivne neko vreme.
A kada već govorimo o specifikacijama, velika baterija jedna je od stavki koju korisnici danas izuzetno vrednuju. Novi IDOL tako dolazi sa baterijama kapaciteta 2.610mAh za model sa oznakom 4 i čak 3.000mAh za 4S što u pojedinim slučajevima omogućava i do dva dana korišćenja telefona sa 4G protokom, čiji signal tokom našeg testiranja nije opadao u urbanim uslovima, zahvaljujući antenama lociranim na vrhu ali i pri dnu kućišta.
Više piksela ne znači ništa ako nemate dobar senzor
Koliko ima piksela? Jedno je od najčešćih pitanja koje će prosečan kupac mobilnog telefona postaviti, jer da se ne lažemo – fotografije su danas neizbežan, pa u mnogim slučajevima čak i primaran element našeg digitalnog društva. Francuski proizvođač pametnih telefona ni ovoga puta nije „štedeo“ tako da uređaje krase senzori od 13 i 16 megapiksela. No, kako veličina ovde i nije toliko bitna, treba napomenuti da uređaji dolaze i sa većim otvorom blende od f/2.0 dok bismo za fokus rekli da svoj posao radi realtivno dobro, prateći promenu objekata ispred sočiva i prilagođavajući fokusne tačke novonastaloj kompoziciji.
Učinak kamere pri nešto slabijoj svetlosti nije nas ostavio oduševljenim, ali se pokazao kao sasvim solidan. Manjak kontrasta i buka ovoga puta daleko su primetniji, rezultujući fotografijama koje su u krajnju ruku OK, ali koje bi ipak trebale da budu malko retuširane ukoliko je plan da završe na vašem Instagram profilu.
Vaše selfije sa godišnjeg odmora IDOL 4 zabeležiće predjom kamerom od 8 megapiksela što se direktno prevodi u kvalitetniju fotografiju, a kada je reč o kameri, kompanija se odlučila za podršku Full HD snimanja na IDOL 4 modelu, dok 4S pored ovog standardnog formara omogućava i reprodukciju videa u 2K rezoluciji.
Nema sumnje da je Alcatel ovoga puta zaista izašao iz kalupa sa odlikom da na sve konkurentnijem tržištu nastupi sa novim modelima, nudeći svoj flagship pametni telefon u kombinaciji sa VR naočarama od samog starta. Smer u kome se ova francuska kompanija kreće možda i najbolje pokazuje čak 14 nagrada i priznanja za IDOL koji su uređaji ostvarili na Mobile World Congress-u u Barseloni početkom godine. Budućnost Alcatela iz ovog ugla čini nam se poprilično realna, a naš zadatak je da izaberemo one idole koje želimo da sledimo – pa makar i u virtuelnom svetu!
Alcatel IDOL 4 i 4S dostupni su za kupovinu kod operatera MTS i Telenor.
Izvor: Netokracija