Kompanija iz Sjedinjenih Američkih Država procenila je da bi uređaje poput iPhonea ili Apple Watcha vlasnici trebalo da zamene nakon tri godine, dok bi Mac računari trebalo da dobiju naslednika za još jednu godinu više. Naravno, ovde nije reč o neispravnosti hardverskih komponenti, već se radi o novim i preciznim principima kompanije koji se zasnivaju na ekološkim ciljevima zasnovanim na efektu staklene bašte.
Nešto više detalja o planovima Applea da ozbiljnije zađe u oblast zaštite životne sredine i ekologije, saznali smo na nedavnom događaju ove kompanije koji je održan pre nešto manje od mesec dana, kada smo mogli između ostalog da se upoznamo i sa novim proizvodima ove kompanije.
Dokaz da su ovom oblasti iz Applea krenuli da se detaljnije bave pokazuje nam i nova Q&A sekcija na zvaničnom sajtu pomenutog giganta, a kako prenosi The Telegraph, kompanija je pomoću različitih analiza, procenila i ograničila vremenski okvir upotrebe različitih uređaja koje proizvodi u zavisnosti od toga koliki je njihov uticaj tokom jednog ciklusa na efekat staklene bašte.
Tako su kao merodavni činioci analize navedenog procesa uzeti podaci o hardverskim komponentama, njihovoj veličini, dnevnom korišćenju, kao i metodu dostave i prakse odlaganja – bazirajući statistiku na osnovu korišćenja uređaja od strane prvog vlasnika. Tako je statistika odredila da bi OS X i Apple TV uređaji trebalo da se zadrže četiti godine kod prvog korisnika, odnosno godinu dana manje za iOS i WatchOS, navodi se na sajtu Applea.
Prihod sa App Storea kao podsticaj ekologiji
Sa druge strane, kada smo se već dotakli teme trajanja Apple uređaja, korisno je osvrnuti se na dobro poznate nedoumice korisnika koje se uglavnom „vrte“ oko mišljenja da kompanija sama sebe sabotira lansiranjem „zahtevnih“ ažuriranja softvera za svoje uređaje (posebno one starije) – što se itekako može povezati sa pretpostavkom mnogih da kompanija taj potez pravi ne bi li ohrabrila korisnike da što pre pređu na nove modele, menjajući tako starije čiji hardver ne može „da izdrži“ nove nadogradnje.
Međutim, ovo su i dalje samo nagađanja koja ne bi trebalo preterano da utiču na samo poslovanje ovog tehnološkog brenda, koji je između ostalog ozvaničio saradnju sa World Wild Fund For Nature (WWF), fondom za očuvanje prirode. Iz tih razloga je kreiran poseban sadržaj na App Storeu sa 27 aplikacija (Apps for Earth), što ima za cilj promociju misije WWF-a koja uključuje očuvanje divljina, šuma, okeana, i drugih svetskih voda.
Apple je na taj način spreman da donira 100% od ukupnog profita ovoj dobrotvornoj organizaciji od preuzimanja aplikacija, što bi vrlo lako moglo znatno da ubrza proces realizacije projekata za zaštitu životne sredine – ukoliko imamo na umu veliki broj korisnika App Store prodavnice širom sveta.
Izvor: Netokracija